Uitreiking van “POWER-award” te Brussel

De POWER bekroont een beloftevolle onderzoeker die in Vlaanderen actief is rond geestelijke gezondheid en/of verslavingsproblematiek. De naam is een aandenken aan de man (Paul Ooms) en de vereniging (Studie- en Aktiecentrum voor maatschappelijke welzijnszorg, S.A.W.) die jarenlang geijverd hebben voor zowel studie als actie in deze sector.

De winnaar werd gekozen door vier juryleden: Pieter Roosen (psychiater, verbonden aan S.A.W.), Thomas Pattyn (psychiater, UZ Leuven), Annabel Nijhof (psycholoog, UGent) en Liesbeth Gijsel (hoofdredacteur Eos Psyche&Brein). Juryvoorzitter was Kirsten Catthoor (voorzitter van de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie).

Programma:

08u30: Aankomst sprekers

19u00: Deuren open

19u30: Opening event

19u30: Welkomstwoordje en introductie sprekers – Liesbeth Gijsels

19u40: lezing 1:Stigma als destructief gevolg van adolescentaire zelfverwonding, een analyse.- dr. Kirsten Catthoor

20u00: lezing 2: Geen woorden, maar daden: zelfverwonding is een manier om met negatieve gevoelens, gedachten, en stress om te gaan. – Glenn Kiekens, laureaat van de POWER-award

20u20: Panelgesprek –  Liesbeth Gijsels

20u40: Duiding bij de prijs –  met Pieter Roosen (ex-SAW) en Kirsten Catthoor (juryvoorzitter)

20u50: Uitreiking prijs, vraaggesprek – Glenn Kiekens

21u: receptie

22u: einde

Accreditering “Ethiek en economie” wordt aangevraagd

 

Glenn Kiekens (KU Leuven) bekroond voor zijn onderzoek naar zelfverwonding

Een op de zeven studenten vertoont zelfverwondend gedrag, blijkt uit onderzoek van Glenn Kiekens. Met begeleiding kun je dat aantal met de helft verminderen, meent hij. Zijn onderzoek wordt bekroond met de POWER, een nieuwe prijs van het blad Eos Psyche&Brein.

Glenn Kiekens (KU Leuven en Tilburg University) ontwikkelde een digitale tool om jongeren te identificeren die het risico lopen om zelfverwondend gedrag of mentale problemen te ontwikkelen. De overgang van het middelbaar onderwijs naar de universiteit blijkt een kwetsbare periode. Een op de zeven 18-jarigen gaat zichzelf dan voor het eerst verwonden. ‘De studententijd is niet voor iedereen een feest’, zegt Kiekens. ‘Sommige jongeren zijn eenzaam, ze hebben het moeilijk om nieuwe vrienden te maken. En de druk om te presteren is hoog.’ Uit Kiekens’ onderzoek kwamen ook andere risicofactoren naar voren, zoals een zelfkritische persoonlijkheid of gepest worden.

 

‘Het zou een goed idee zijn om alle eerstejaarsstudenten een online bevraging te laten invullen. Dan kun je vervolgens de jongeren die het meeste risico lopen op problemen, op de juiste manier ondersteunen. Als je focust op de twintig procent hoogste risicoprofielen, dan kun je volgens ons model bij de helft van hen voorkomen dat het probleem ontspoort.’ Bijvoorbeeld door hen te coachen in sociale vaardigheden of omgaan met emoties.

Voor zijn onderzoek krijgt Glenn Kiekens de POWER, de Paul Ooms-award voor research naar mentaal welzijn. De jury prijst Kiekens’ werk als ‘maatschappelijk zeer relevant, want de problematiek betreft een grote groep jongeren. Het preventie-aspect van het onderzoek kan verlichting bieden voor de lange wachtlijsten voor psychologische hulp en toont dat de verantwoordelijkheid voor het mentaal welzijn van jongeren ook bij de samenleving ligt.’ Kiekens wordt gelauwerd op 5 december, tijdens een event bij het Fonds Wetenschappelijk Onderzoek (FWO) in Brussel.

Iedereen van harte welkom!

Andere activiteit

Op locatie

Informatie

5 december, 2024 - 19.30u - 21.00u

Plaats

FWO, Leuvensesteenweg 38 1000 Brussel

Spreker(s)

kirsten Catthoor- Glenn Kiekens - Pieter Roosen - Thomas Pattyn .....

Moderator

Liesbeth Gijsel

Inlichtingen

Redactie EOS

redactie@eos.be

Informatie

Erkenningsnummer activiteit

24028987

Rubriek

Ethiek en economie

Accrediteringspunten

1CP

Wenst u zich in te schrijven?

Inschrijven